V sobotu 8. května 2021 v 10 hodin dopoledne zástupci Spolku rodáků a přátel Zruče nad Sázavou a okolí položili kytici k památníku na Malostranském náměstí. Uctěna tak byla památka zručských občanů, kteří položili životy ve 2. světové válce.

Jména na památníku připomínají oběti po atentátu na Heydricha (Jan Ruttner - místní sklenář), dále umučených za ilegální činnost a oběti holocaustu.

Ve středu 13. listopadu se uskutečnila přednáška Mgr. Jiřího Klatovského nazvaná „Hospodářské dvory rodiny Schebků ve Zruči a okolí“. Výklad pana Klatovského byl velice zajímavý, doplněný mnoha historickými snímky, původními plánky i současnými fotografiemi. 

V sobotu 18. května se sukutečnil autobusový zájezd do města Skuteč.
Rodáci a přátelé Zruče n. S. a okolí položili 8.5.2019 na Malostranském náměstí věnec k památníku obětí válek a kytici k památníčku rudoarmějců.
30. března 2019 se uskutečnila jarní členská schůze v zasedací místnosti spolkového domu.

V sobotu  9.3.2019 proběhl pod naší záštitou další ročník mistrovství ve hře ZATRE. Potěšující je, že je stoupající tendence účasti soutěžících. Letos se do hry zapojilo 17 dětí a 12 dospělých z Čech a Moravy. Spolek rodáků a přátel děkuje za podporu akce OKŠS vedeném paní Mgr. Fialovou a manažerce SD paní Černé.

Výlet do Sluneční zátoky byl opravdu slunečný. Hřálo to od samého rána. Posázavský vláček dovezl dvacítku členů spolku a přátel do Vilémovic, odkud jsme procházkou došli na místo srazu zasloužilých skautů a všech přátel Foglara. Všichni společně jsme se vydali k památníku.

Po obědě se někteří z naší skupiny vydali pěšky zpět do Ledče n. S. Ostatní počkali na vláček a dojeli na ledečskou zastávku. Všichni se pak sešli na hradě a absolvovali prohlídku nové Foglarovy expozice.

A pak už se jelo vláčkem zpátky do Zruče n. S. Unavení, ale spokojení byli všichni.

foto Eliška Jelínková

Do rodácké knihovnicky byla zakoupena nová kniha „Tovární města Baťova koncernu“. Knihu si budou moci členové spolku po domluvě zapůjčit v klubovně.

Spolek rodáků se zapojil do prázdninové hry připravené Klubem panenky ČR. Cílem hry pro rodiny je hledat skřítky, elfy a víly na těchto místech: v Království panenek na zámku ve Zruči n. S., ve spolkovém domě v Trhovém Štěpánově, na zámku v Ratajích, v muzeu v Uhlířských Janovicích, v galerii ve Vlašimi, na hradě v Ledči n. S. a v našem obuvnickém muzeu ve zručském zámku. I u nás se skrývá skřítek, kterého je třeba najít a jeho jméno napsat na soutěžní kartičku. Kdo v našem muzeu skřítka najde, odmění se mu lístečkem s pohádkou.
V září pak bude Pohádkový ples a bude se losovat. Tak šťastné hledání!

Pro zlepšení propagace muzea Od verpánku k Baťovi byl vydán jednoduchý letáček, který je k dispozici pro návštěvníky přímo v expozici nebo v infocentru. Dále bylo pořízeno speciální dřevěné razítko, které si mohou turisté otiskovat do svých cestovních deníčků.